Múka
Prečo nie biela múka
Pretože z nutričného hľadiska nám nič neprináša iba krátkodobé zasýtenie a rýchly nástup hladu alebo nutkavého pocitu ,,zjesť niečo sladké“. Múka, aby ju naše telo mohlo využiť by mala byť vyrobená z celého zrna. Mala by obsahovať povrchovú vrstvu otruby, ktoré sú obalom zrnka. Aleuronová vrstva na vnútornej strane šupky je najbohatším zdrojom živín, a na rozdiel od rafinovaného zrna plná vitamínov skupiny B, hlavne tiamínu (B1) potrebného na syntézu energie (ATP) z bielkovín, tukov a cukrov.
Tiež je dôležitý pre správnu funkciu srdca a CNS. Ďalej zrno obsahuje obilný klíčok, ktorý pri šetrnom spracovaní poskytuje cenné enzýmy no a samozrejme vlákninu, dôležitú zložku pre správnu činnosť tráviacej sústavy. Biela múka je vlastne iba pomletá vnútorná časť zrna, ktorej chýbajú všetky cenné látky (vitamíny, minerály, fytáty, polyfenoly, lignany, bielkoviny) obsiahnuté komplexne v zrne.
Nie je múka ako múka
Špaldová múka má vysoký podiel lepku je vhodná do koláčov a na klasické pečenie tak ako sme zvyknutí pracovať s bielou múkou. Do koláčov používame špaldovú hladkú a polohrubú múku, tiež môžeme pridať malé množstvo celozrnnej.
Ražná múka je ťažšia a hustejšia má nižší obsah lepku preto kombinujeme so špaldovou múkou.
V prípade, že sa rozhodneme pre použite celozrnnej múky urobme to pri ceste hutnejšej konzistencie, napríklad pri kysnutom ceste alebo trenom ale musíme dať 2/3 múky špaldovej hladkej alebo polohrubej aby sme dosiahli mäkkosť a vláčnosť.
A celozrnnú múku by ste mali kupovať v biokvalite, pretože sa využíva aj vrchná vrstva – obal zrna, ktorý by mohol byť na povrchu kontaminovaný.
Amarantovú múku (amarant- láskavec) používam hlavne pri pečení pochúťok pre deti, pretože je bezlepkový, výborný účinok pri trávení (vláknina) a obsahuje lyzín a cenné minerály.